Маріїнський палац: хто краде гроші на реконструкції (інфографіка, ДОКУМЕНТИ)

 

 

Через фіктивні та сумнівні фірми вивели не менше 13,5 мільйона гривень з коштів, виділених на реконструкцію Маріїнського палацу в 2016 році.

 

На сьогодні кошторис, який росте щорічно, досяг вже півтора мільярда гривень. Будівельники обіцяють закінчити роботи в червні 2018 року. Палац, який архітектор Растреллі побудував за 7 років, ремонтують уже 14 років. Кому вигідно затягувати реконструкцію, хто на цьому заробляє та куди йдуть бюджетні кошти – в новому розслідуванні «Громекс».

 

 

 

 

Матеріал підготовлено за допомогою аналітичної платформи YouControl (https://youcontrol.com.ua)

Зайнятися реставрацією палацу вирішили в 2002 році. На те, щоб провести всі роботи протягом чотирьох років, Кабінет Міністрів затвердив загальну розрахункову суму – 173 мільйони гривень. У 2008 році з’являється новий проект реконструкції із загальною вартістю вже в 427 мільйонів гривень та строком робіт в три роки. Однак, до сьогоднішнього дня не вдалося провести урочисте відкриття головний церемоніальною резиденції Президента України.

 

Як з’ясували журналісти видання «Сегодня», під час прокладання нових інженерних комунікацій в період з 2007 по 2009 рік, була порушена цілісність будівлі, а коли дійшли руки відновлювати – закінчилися бюджетні кошти. І вкрай чутливе навіть до атмосферних опадів будівля продовжувала руйнуватися.

 

У 2016 році, з’являється новий проект реконструкції із загальною вартістю вже в 1,5 мільярда гривень та строком виконання робіт 3 роки.

 

Таким чином, за 10 років вартість будівництва подорожчала в 10 разів. А на цей момент на реставрацію Маріїнського з держбюджету вже виділено 350 мільйонів гривень.

 

 

 

 

У 2016 році в тендері на проведення робіт з реставрації Маріїнки взяли участь всього два підприємства.

 

ДП «Будівельно-монтажне управління державного управління справами» (яке було генпідрядником в 2014-2015 роках). Свої послуги вони оцінили в 521 мільйон гривень.

 

Другий учасник тендера – ТОВ «Київське міжобласне спеціальне науково-реставраційне проектно-виробниче управління», які запропонували зробити те ж саме на 2,5 мільйона гривень дешевше. У підсумку, тендер виграє підприємство, яке запропонувало виконати роботу за більш скромну суму.

 

З переможцем торгів уклали договір та з жовтня по грудень 2016 року у рахунок генерального підрядника пішли 48,6 мільйонів гривень бюджетних коштів.

 

Однак, далеко не вся ця сума вирушила на ремонт Маріїнського. Як вдалося встановити експертам «Громекс» 27% бюджету розчинилися на рахунках сумнівних фірм тп фірм з ознаками фіктивності.

 

 

 

КУДИ ВИВОДИЛИ КОШТИ

У листопаді-грудні 2016 року генпідрядник (ТОВ «Київське міжобласне спеціальне науково-реставраційне проектно-виробниче управління») проводить серію фінансових операцій на суму 13,5 мільйонів гривень.

 

Юристи «Громекс» проаналізували інформацію про підприємства, які отримали грошові кошти та встановили, що 13,5 мільйонів гривень субпідрядники перерахували на фірми, ряд з яких, існує тільки на папері та ніяких фактичних робіт в Маріїнському палаці навіть не міг проводити.  

 

ПЕРШИЙ ЛАНЦЮГ

Так, наприклад, компанія «ВК Інженерні мережі», в якій єдиним засновником та директором є Володимир Тищенко, отримує на реставраційні роботи в палаці 6,9 мільйонів гривень. На момент отримання цих коштів фірма мала в штаті всього 2 працівника.

 

З усієї суми 2,7 мільйона гривень йдуть по ланцюжку підприємств. Спочатку до «Будівельної компанії «Кріон», яка існує в складі директора та засновника в одній особі Ярослава Верезомского трохи більше 1 року.  Потім ці кошти потрапляють на рахунки сумнівної ТОВ« Торгпромтрейд компані», про яку відомо тільки те, що цю фірму відкрили 29 серпня 2016 року на ім’я мешканки міста Селідове Донецької області. При цьому фірма працює відразу з двома фіктивними ТОВ – «Атмосфера Т» і «Квадрус груп».

 

 

ДРУГИЙ ЛАНЦЮГ

Ще одним одержувачем коштів на реконструкцію Маріїнського стала фірма «Тауріс». За роботи по реставрації палацу ця компанія отримала від генпідрядника 4,1 мільйон гривень. Директор фірми – Андрій Онопрієнко, за сумісництвом керує ще 22 (!) компаніями по Україні.  

 

З цієї суми 3,3 мільйона гривень через компанію «Юкреніан Буд Девелопмент» потрапляють на рахунки фіктивної фірми «Техстайл ІНК». Ознаки фіктивності цієї компанії вже підтверджені визначенням Святошинського райсуду Києва від 21.02.2017 року № 1-кс/759/638/17.

 

При цьому фіктивність цієї фірми виявилося настільки явною, що навіть допитаний директор (!) Компанії повністю заперечує свою причетність до цієї фірми.

 

Наступний «транш» на реконструкцію Маріїнського в 2 мільйони гривень, але вже отриманий від ДП «Будівельно-монтажне управління державного управління справами» по ланцюжку «Тауріс» і «Юкреніан Буд Девелопмент» виводять на вже засвічену фіктивну фірму «Техстайл ІНК».

 

 

ТРЕТІЙ ЛАНЦЮГ

Наступний шматок від загального пирога на реконструкцію отримує компанія «Ремводпласт Плюс». Фірма зі статутним капіталом в 50 гривень отримує 900 тисяч та відразу ж переводить ці кошти на наступну фірму «Буд-транс Плюс», яка належить тому ж засновнику  та зареєстрована за місяць до отримання грошей (9 листопада 2016 року).

В кінцевому підсумку гроші розподіляються між двома фіктивними фірмами ПП «Клайв» та ПП «Аедірн».

Обидві ці фірми зареєстровані в один день – 22 серпня 2016 року, за однією адресою в селі Ображіївка Сумської області та на одного і того ж директора. На момент отримання грошей фірми існували 3 місяці, а в штаті був один директор.

 

ЧЕТВЕРТИЙ ЛАНЦЮГ

Ще одним одержувачем фінансів на реконструкцію стала фірма «Авісат», яке займалося в Маріїнському палаці роботами по автоматиці інженерних мереж. Майже 600 тисяч гривень вони перераховують через транзитний ТОВ «Ватек» відомої в правоохоронних органах ТОВ «Промінь ЛТД». За даними головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби – це підприємство знаходиться в списку фіктивних.

Ще один транш в 1,9 мільйона гривень, але вже отриманий від ДП «Будівельно-монтажне управління державного управління справами» виводять по ланцюжку через компанії «Авісат» та «Ватек» на вже засвічену фіктивну фірму «Промінь ЛТД».

 

 

Компанії з кримінальними проблемами

Наступним учасником схеми з виведення коштів на реставрацію Маріїнського стало ТОВ «ВТК Онікс», яке отримало підряд на реставраційні роботи на 1,8 мільйона гривень.

На 1,5 мільйона з цієї суми купуються будматеріали у «Будівельної компанії« Старс», яке вже фігурує в кримінальному провадженні за фактом фіктивного підприємництва та ухилення від сплати податків.

Та нарешті, до реконструкції Маріїнського палацу долучилася ще одна компанія відома серед правоохоронців Києва – ТОВ «Брейлі». Фірма, через субпідрядника – ТОВ «Таволіні студіо Дизайн» отримала 600 тисяч гривень за різні будматеріали. При цьому компанія – фігурує в кримінальному розслідуванні за фактом переведення в готівку грошових коштів як фіктивне підприємство (Визначення Печерського районного суду міста Києва від 01.03.2017 року у справі № 757/12107/17-к). 

 

ПІДСУМКИ

 

Наталія Мартиненко, юрист «Громекс»:

У листопаді та грудні 2016 року на реконструкції Маріїнського палацу вивели 13,5 мільйона гривень. Через різні сумнівні фірми та «конверти» виявилися виведені 27% коштів.

Реконструкція Маріїнського палацу стала годівницею, в якій безкарно розчиняються бюджетні кошти. У 2017 році на роботи в резиденції планують виділити ще 100 мільйонів гривень, але чи будуть витрачені ці кошти за призначенням – сумнівно, з огляду на те, що генпідрядник не зміниться.

В даний час палац в аварійному стані та повільно руйнується навіть від опадів. З кожним днем ​​вартість робіт автоматично зростає разом з повільними руйнуваннями, що загрожує тим, що ми можемо втратити цей пам’ятник архітектури.

«Громекс» звернувся до НАБУ з метою ініціювати розслідування та встановити винних у розтратах бюджетних коштів, виділених на реставрацію».