НАЗК підозрює депутатів Київради в корупційних зловживаннях

Справжньою причиною припинення повноважень кількох депутатів Київської міської ради може бути корупційна складова. У розпорядженні Громекса опинився лист Національного агентства з питань запобігання корупції на ім’я мера Києва Віталія Кличка. У НАЗК підозрюють, що деякі депутати Київради порушують антикорупційне законодавство України і мають можливий конфлікт інтересів. Фахівці Громекса провели своє розслідування і виявили ще ряд порушень, яких не помітив НАЗК.

23 лютого має відбутися пленарне засідання Київської міської ради, на якому кілька депутатів складуть свої повноваження. Офіційною причиною є неможливість поєднувати повноваження депутата ради з роботою у виконавчій владі.

Однак з листа НАЗК випливаэ, що до агентства неодноразово зверталися з приводу можливого конфлікту інтересів в діяльності депутатів Київської міської ради. Всього в листі НАЗК названі 6 депутатів з фракції «Солідарність», яких підозрюють в порушенні антикорупційного законодавства.

Fullscreen Mode

Сергій Майзель – Директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА / Депутат Київради – Член постійної комісії міськради з питань транспорту, зв’язку та реклами.

Юрій Крикунов – Директор Департаменту соціальної політики КМДА / Депутат Київради – Заступник голови постійної комісії міськради з питань охорони здоров’я та соціального захисту

Максим Шкуро – Голова Солом’янської райадміністрації / Депутат Київради – Член постійної комісії Київради з питань містобудування, архітектури та землекористування

Валентин Мондрієвський – Голова Подільської райадміністрації / Депутат Київради – Член постійної комісії міськради з питань транспорту, зв’язку та реклами

Ганна Старостенко – Заступник голови Київської міської державної адміністрації / Депутат Київради – Голова постійної комісії Київради з питань освіти, науки, сім’ї та спорту.

Ілля Сагайдак – Заступник голови КМДА / Депутат Київради – Член постійної комісії Київради з питань транспорту, зв’язку та реклами.

Працівники НАЗК вважають, що у згаданих депутатів може бути конфлікт інтересів через те, що вони одночасно є чиновниками і членами/головами постійних комісій міської ради (ст. 1, ч. 2 ст. 35 ЗУ «Про запобігання корупції» та ст. 591 ЗУ «Про місцеве самоврядування»). Керівники департаментів, голови райрад, заступники мера міста, виконуючи свої депутатські повноваження, виділяють кошти міського бюджету, в тому числі, тим підприємствам або організаціям, які самі ж очолюють.

Фахівці Громекса вивчили ситуацію, і виявили, що в НАЗК не побачили деякі серйозні порушення.

Зокрема, Валентин Мондрієвський і Максим Шкуро не можуть бути депутатами Київради, оскільки займають посади голів столичних райадміністрацій. А згідно з ч. 3 ст. 10 ЗУ «Про державну службу», голови районних в місті Києві державних адміністрацій не мають права суміщати державну службу зі статусом депутата місцевої ради.

Самі народні обранці виправдовуються тим, що Закон України № 889-VIII «Про державну службу», який забороняє суміщати чиновницьку роботу з депутатським статусом вступив в дію після їх обрання депутатами Київради. А згідно зі статтею 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людини і громадянина при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Однак в Україні з 1 травня 2016 року діє принцип політичної неупередженості держслужбовців. Значить Мондрієвський і Шкуро зобов’язані були з 1 травня 2016 роки або скласти з себе депутатські обов’язки, або звільнитися з чиновницьких посад.

Ілля Сагайдак і Ганна Старостенко не можуть бути членами постійних комісій. Згідно ч. 3 ст. 47 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до складу постійних комісій не можуть бути обрані сільський, селищний, міський голова, секретар сільської, селищної, міської ради, голова районної у місті (у разі її створення), районної, обласної ради, їх заступники.

 

 

Засновник ГО «Громекс» Максим Могильницький

Депутати Київради не могли не знати про те, що порушують чинне законодавство. Але, до тих пір, поки Національне агентство з питань запобігання корупції не зацікавилося ними, вони і не думали припиняти порочну практику сумісництва.

Правоохоронці, зокрема, НАБУ і Нацполіція повинні розібратися, як підозрювані в корупції депутати розпоряджалися коштами міського бюджету, кому давали згоду на приватизацію столичних земель. Скільки їх родичів, друзів, знайомих брали участь в тендерах з благоустрою столиці. Хто з них тримає заклади торгівлі, паркування, аптеки.

Громекс передасть результати свого розслідування правоохоронним органам. Однак наші фахівці і далі будуть контролювати ситуацію з депутатами-сумісниками в Київраді. Порушники повинні понести відповідальність, яка покладена їм за законом.