Ліквідація екологічної катастрофи під Києвом – гроші вкрадені, ситуація погіршилася

Як бюджетні кошти, виділені на ліквідацію надзвичайної ситуації в 15 км від Києва, виводилися на фіктивні фірми – нове розслідування «Громекс»

Історія великого звалища

Ця історія почалася 30 років тому. Полігон №5 у Підгірцях – наслідок Чорнобильської катастрофи. Щоб вивозити радіоактивні листя в 1986-му кар’єр в 15 км від Києва в цьому місці застелили плівкою. Однак листям справа не обмежилася. Тепер на звалищі, на радіоактивної подушці – 36 га сміття, заввишки до 90 метрів.

Матеріал підготовлено за допомогою аналітичної платформи YouControl (https://youcontrol.com.ua

Щомісяця 50% всіх відходів столиці привозять саме сюди. Головна проблема – отруйний фільтрат, який накопичується під сміттям. Його попадання в грунтові води або в Дніпро, через що протікає поруч річку Сіверка – загрожує екологічною катастрофою.

НП

У 2013 році саме це і сталося. Через випадання великої кількості опадів отруйний фільтрат на полігоні № 5 у Підгірцях почав переливатися через дамбу. Постійна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при КМДА визнала ситуацію надзвичайною. З метою ліквідації надзвичайної ситуації було прийнято рішення зміцнити і реконструювати захисну дамбу.

Історія про те, як ліквідували наслідки надзвичайної ситуації, претендує на місце в музеї корупції в Україні, якщо він буде створений.

Тендер

Для ліквідації надзвичайної ситуації було проведено тендер на виконання робіт з реконструкції та технічного переоснащення полігону ТПВ № 5 у селі Підгірці.

Замовник робіт: КП «Кіевбудреконструкція»

Учасники: ТОВ «СК« Дніпробудсервіс »(35784134) і ПрАТ« ПМК-43 »(05408199).

Антимонопольний комітет встановив, що ці підприємства стали учасниками змови з метою спотворення результатів тендеру. Підприємства були оштрафовані на 68 тис. гривень кожне.

Зазначені підприємства неодноразово ставали учасниками змови в інших тендерах.

Ось фрагмент судового рішення, який підтверджує наявність змови учасників:

Висновок «Громекс»: процедура закупівлі проводилася непрозоро, переможець визначений в результаті змови учасників.

Як ліквідували НП

Незважаючи на те, що проведена процедура закупівлі створила тільки видимість конкуренції, договір з «переможцем» був укладений на 60 млн. гривень.

Згідно договору передбачалося виконати наступні роботи: реконструювати підпірні стінки, дренажі та стоки, дамбу  та колектор, приміщення очисних споруд, з заміною обладнання, насосну станцію, відстійник, облаштувати пост радіологічного контролю, відремонтувати дорогу.

Ось остання редакція календарного плану виконання робіт:

З Київського бюджету на рахунки ПАТ «ПМК-43» 17 перераховані, 7 мільйонів гривень (6 721 514 грн. – У 2013 році, 9 816 280 гривень – у 2014 році, 1 161 207 гривень – у 2015 році)

У 2016 році Департаментом внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА було проведено перевірку.

В результаті проведеного аудиту було встановлено завищення будівельно-монтажних робіт ПрАТ «ПМК-43» на суму 3 261 892 гривень. Це означає, що акти виконаних робіт підписані та бюджетні кошти оплачені за невиконані роботи.

Роботи по нарощуванню дамби вартістю 11 679 807 гривень виконані з порушенням проекту, та відповідно до висновку фахівців КП «Київекспертиза» є шкідливими і техногенно небезпечними (!).

Неякісно виконані підрядником роботи з облаштування дамби, які до того ж були визнані техногенно небезпечними, стали причиною перепроектування об’єкта і припинення робіт по реконструкції полігону № 5.

11 лютого 2015 року на сайті КМДА з’явилося наступне повідомлення:

«Необхідно прискорити хід реконструкції та технічного переоснащення полігону твердих побутових відходів №5 у с. Підгірці Обухівського району Київської області. Відповідне доручення дав заступник голови КМДА Петро Пантелеєв під час перевірки роботи полігону 10 лютого. Наразі на об’єкті проводяться роботи для Зміцнення дамби для унікнення ее руйнування, а також для подальшої здатності прийматі необхідні обсяги сміття.

«Напередодні весняних паводків необхідно укріпити дамбу, для чого буде завезено близько 50 тисяч кубометрів, що унеможливить її руйнацію та пов’язані з цим аварійні ситуації. Зараз оптимальна погода для проведення робіт з укріплення, які замовнику доручили завершити до початку наступного місяця », -. зазначив він.

Спочатку реконструкцію полігону планували закінчити в березні 2015 року, але  станом на березень 2017 роки роботи не виконані та реконструкція припинена.

Однак, договір з недобросовісним підрядником ПрАТ «ПМК-43» не розірвано та після коригування проекту найімовірніше він продовжить нарощування дамби на полігоні.

Згідно Програми економічного та соціального розвитку м. Києва на 2017 р.р. на переоснащення та реконструкцію полігону виділять додаткові 10 млн. грн.

Висновок «Громекс»: з 17,7 мільйонів гривень, сплачених з бюджету Києва на реконструкцію полігону, 85% бюджетних коштів сплачено за невиконані або неякісні роботи.  Співпраця з недоброчесним підрядником продовжується.

Як виводилися бюджетні кошти

Юристам ГО «Громекс» вдалося встановити, що бюджетні кошти, отримані ПрАТ «ПМК-43» на реконструкцію сміттєвого полігону, безпосередньо та через ланцюг транзитних підприємств надходили на рахунки фірм, що мають ознаки фіктивності: ТОВ «Гатіора», ТОВ «Грант тайм», ТОВ «Аут Трейдинг 2013», ТОВ «СВІТ» Голден, ТОВ «Блессед», ТОВ «Протект-2013», ПП «Промо оушн».

У процесі досудового розслідування, яке проводиться Державною фіскальною службою, керівники ТОВ «Аут трейдинг 2013», ТОВ «Голден Світ», ТОВ «Блессед», ТОВ «Протект-2013», ПП «Промо оушн» визнали, що зареєстрували ці підприємства за винагороду і ніякого відношення до господарської діяльності підприємств не мали. Троє із зазначених осіб за вироком суду вже визнані винними у фіктивному підприємництві.

Висновок «Громекс»: співпраця з фіктивними фірмами і завищення обсягів виконаних робіт може говорити про те, що «надлишок» було присвоєно посадовими особами підрядника і Київської міської адміністрації, які були задіяні в цій схемі.

Кому це може бути вигідно?

Аналіз, проведений юристами «Громекс», показав. ПрАТ «ПМК-43» в основному вигравало тендери на виконання робіт, якими займався Департамент житлово-комунальної інфраструктури КМДА. Крім реконструкції сміттєвого полігону в Підгірцях, з ПрАТ «ПМК-43» укладені договори на реконструкцію дамб мулових полів Бортницької станції аерації (сума договору 147 млн. грн., в результаті аудиту виявлено завищення обсягу виконаних робіт на 80 млн. грн., зміцнення схилу по вулиці Нижньоюрківській, 53 (сума договору 8,6 млн. грн.).

 З вересня 2010 по квітень 2016 року роботою Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Київської міської державної адміністрації (КМДА) керував Дмитро Новицький, який зараз очолює Київводоканал та є членом виконкому Вишгородської міської ради.

Дмитро Новицький був заступником міського голови Вишгорода в 2002-2004 р.р. в 2005-2008 р.р.

Керівником та основним власником ПрАТ «ПМК-43» є Володимир Степанченко, депутат Вишгородської райради від Партії регіонів в 2010-2015 рр.

Висновок «Громекс»: Обставини склалися таким чином, що ПрАТ «ПМК-43» вигравало основні тендери в період, коли роботою Департаменту керував Дмитро Новицький, якого об’єднує з директором ПрАТ «ПМК-43», Володимиром Степанченко, спільна робота в органах місцевого самоврядування Вишгорода та Вишгородського району.

Підсумки

«Посадовці використовують будь-яку можливість, щоб отримати доступ до бюджетних коштів. Надзвичайна ситуація на основному київському сміттєвому полігоні в с. Підгірці, яка загрожує стати екологічною катастрофою, виявилася прекрасним засобом, щоб опанувати десятками мільйонів гривень. А між тим, реконструкція дамби на полігоні № 5 припинена, а вже виконані роботи визнані техногенно небезпечними. Це означає, що забруднення Дніпра та ґрунтових вод фільтратом – це питання випадку та залежить тільки від рівня опадів в цьому році», – підкреслює юрист «Громекс» Олена Доброріз, – «Ми звернулися в НАБУ з метою ініціювати розслідування, щоб встановити винних у розтраті бюджетних коштів, виділених на запобігання екологічній катастрофі.»

 

 

 

Фото: https://f1comp.ru/operacionnye-sistemy/kak-ubrat-vybor-operacionnoj-sistemy-pri-vklyuchenii-kompyutera/