Хто привласнив гроші «Охматдиту». Схеми і учасники розтрат

У 2015-2016 році українські чиновники розтратили 60,4 млн. грн., призначених на будівництво нового корпусу “Охматдиту”. Виявилося, що з однією з фірм-розтратниць пов’язана голова опікунської ради «Охматдиту», народний депутат Оксана Корчинська. Під час свого розслідування експерти-аналітики ГО «Громекс» розкрили схеми привласнення грошей, які виділялися на будівництво головної дитячої лікарні країни.

Фірма «Альтіс-Констракшн», пов’язана з народним депутатом Оксаною Корчинською,  привласнила в 2015 році 48,6 млн. грн. за допомогою фіктивних компаній і нелегальних схем

У 2016 році ДП «Укрмедпроектбуд» перерахувало фірмі «Термоінжиніринг» 11,8 млн. грн., частину з яких остання перевела на рахунки фіктивних підприємств

Всі тендери на будівництво «Охматдиту» нова влада проводить так, щоб їх неможливо було виконати

Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” (Охорона материнства і дитинства) розташована в 14 медичних корпусах в центрі Києва. Багато з них зношені настільки, що не підлягають ремонту. У 2011 частину старих корпусів знесли, а на їх місці почали будувати сучасний лікувально-діагностичний центр, який об’єднав би кілька відділень лікарні в одній будівлі. За проектом, новий медичний корпус повинен мати загальну площу 63 тис. кв. м.

Матеріал підготовлено за допомогою аналітичної платформи YouControl (https://youcontrol.com.ua)

У новій будівлі має, зокрема, розміститися єдиний в Україні спеціалізований центр дитячої онкології. Корпус, в якому зараз лікуються онкохворі діти, побудований в 1939 році і розрахований на 70 ліжко-місць. Описуючи його стан, одна із засновниць фонду «Пігулки» Ольга Кудіненко заявила: «Відділення онкогематології заповнене під зав’язку. І ще є черга. Діти вмирають не стільки від раку, скільки від грибка, який є на стінах ».

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Україні щорічно реєструється близько 1 тис. нових випадків захворювання на рак серед дітей, віком до 17 років. У 2014 на обліку перебувало 5 тисяч онкохворих дітей.

Не дивлячись на страшну статистику, чинна влада не поспішає з добудовою нового корпусу «Охмадиту». У 2014 році гроші на будівництво не виділялися взагалі. У 2015-2016 роках частину виділених коштів розтратили підрядники; частину – повернули до бюджету через суд. Чиновники, народні депутати та активісти, які активно піаряться на темі «Охматдиту», про деякі розтрати воліють мовчати.

Мовчать вони і про те, що ДП «Укрмедпроектбуд», замовник будівництва «Охматдиту», проводить тендери на будівництво під кінець року. Більшість конкурсів проходять непрозоро. У них виграють фірми з сумнівною репутацією.

2015
У листопада 2015 «Укрмедпроектбуд» уклав договір Генерального підряду № 2015/1 з ТОВ «Альтіс-Констракшн» і перерахував новому генпідряднику 48,6 млн. грн. У грудні 2015 «Укрмедпроектбуд» і «Альтіс-Констракшн» уклали додаткову угоду, за якою всі загальнобудівельні роботи переклали на субпідрядників: ТОВ «ТБК Альтіс» і ТОВ «Авакс ЮА». Обидві ці фірми зареєстровані за тією ж адресою, що і «Альтіс-Констракшн» (Київ, вул. Качалова 5-В). У них той самий номер телефону.

Єдиним засновником ГО «ТБК Альтіс» є КОО «Альтіс Холдинг Лімітед». У штаті «ТБК Альтіс», яка за договором субпідряду повинна була вести будівельні роботи, значився лише один співробітник.

Директором і єдиним засновником ТОВ «Авакс ЮА» є Руслан Тинда. До березня 2016 року він очолював компанію «Патера Україна», 90% акцій якої належать КОО «Альтіс Холдинг Лімітед». Станом на 01.12.2015 «Авакс ЮА» мала лише двох працівників, хоча теж повинна була вести будівельні роботи.

Отримані 48,6 млн. грн. генпідрядник «Альтіс-Констракшн» перерахував фірмам «ТБК Альтіс» і «Авакс ЮА». Ті, в свою чергу, перерахували гроші двом іншим компаніям, пов’язаним з «Альтіс-Констракшн»: ТОВ «Інфробуд» і ТОВ «Борен-А». Потім гроші повернулися на рахунки «ТБК Альтіс» і «Авакс ЮА», які перерахували їх компаніям, що входять до складу конвертаційного центру: ТОВ «Ніка Ейр», ТОВ «Канремторг».

Сьогодні привласнення бюджетних коштів компанією «Альтіс-Констркшн» розслідують Головне слідче управління Національної поліції і Генеральна прокуратура України.

Експерти ГО «Громекс» встановили, що фірма «Альтіс-Констракшн» пов’язана з главою опікунської ради «Охматдиту», народним депутатом Радикальної партії Олега Ляшка, головою депутатської групи «За добудову Охматдиту», дружиною Дмитра Корчинського Оксаною Корчинською. Помічниця Корчинської Наталія Сидоренко є співзасновником Адвокатського об’єднання «Юрімекс», яке входить до групи компаній «Юрімекс». Одночасно по телефону Юрімекс можна зв’язатися ще з однією компанією-ТОВ «Українські технології майбутнього», 50% якої, згідно з даними аналітичної програми Youcontrol, належить ТОВ «Інноваційно-фінансова компанія». Керує останньою Кучеренко Віталій Робертович, ще він є директором ТОВ «Інвестиційно енергетична компанія «Інтергаздобича», 64% статутного якої фонду належить ТОВ «Компанія з управління активами «КапіталГрупп». Так само «Капітал Груп», спільно з ТОВ «Борен А» є засновниками ще однієї компанії – ТОВ «Будресурс». А ТОВ «Борен А» це фірма розташована за однією адресою з ТОВ «Альтіс-Констракшн», має з нею спільний телефон. Засновник – ТОВ «Парс Холдінгс Лімітед» також є засновником ряду компаній з групи Альтіс.

Корчинська не могла не знати про факт заволодіння бюджетными коштами компанією «Альтіс-Констракшн». Але, до сих пір, не сказала про це жодного слова.

2016
З 2016 ситуація практично не змінилася. У листопаді ДП «Укрмедпроектбуд» уклало угоду з компанією «Термоінжиніринг». Угода стосувалася будівництва дахової котельні та зовнішніх мереж газопостачання в новому корпусі “Охматдиту”.

Компанія «Термоінжиніринг» виграла тендер, попри те, що запропонувала ціну на 20% вище, ніж інший учасник конкурсу – ТОВ «Альфагаз». Згідно з тендерним протоколу, пропозицію «Альфагазу» відхилили через невідповідність кваліфікаційним критеріям, хоча єдиним інструментом тендерного відбору була ціна.

Фірма «Термоинжиниринг» існує всього 2 роки. Її власником і директором є уродженець Донецька Дмитро Кузьменко. Статутний капітал компанії – 10000 грн. «Термоінжиніринг» фігурує в кримінальній справі про ухилення від сплати податків і фіктивне підприємництво. Підозрюється в причетності до банкрутства банку ПАТ «АКБ «Конкорд». Слідчі Нацполіції встановили, що компанія «Термоінжиніринг» входить до групи фіктивних компаній, у яких немає складів, власних офісів і достатньої кількості співробітників.

За тендером на добудову «Охматдиту» фірма «Термоінжиніринг» отримала з держбюджету два платежі: 9,3 млн.грн. і 2,5 млн.грн. в листопаді і грудні 2016 відповідно.

25 листопада 2016 року Печерський районний суд заарештував рахунки «Термоінжинірінгу» у Приватбанку. Але «Термоінжинірінг» встиг перерахувати 5,9 млн. грн. компанії «Афіна-Трейд». Вона існує 1 рік 8 місяців, її статутний фонд – 10000 грн. Компанія займається оптовою торгівлею залізними виробами, водопровідним та опалювальним устаткуванням. Засновник і керівник ТОВ «Афіна-Трейд» – Світлана Хмельницька.

Надалі кошти отримало ТОВ «Електро-Тех-Монтаж», яке, за даними слідства, має ознаки фіктивності.


Всі факти, встановлені в ході розслідування Громекс передасть до правоохоронних органів.

Юрист ГО «Громекс» Наталія Мартиненко
Новий корпус «Охматдиту» хотіли ввести в експлуатацію на початку 2015 року. Загальну вартість будівництва визначили в 1,8 млрд. грн. На 1 червня 2016 обсяг виконаних робіт оцінювався в 500 млн.грн. У 2014 на «Охматдит» з бюджету не виділили ні копійки, У 2015 профінансували 131 млн.грн. З цих 131 млн. грн. тільки 22,8 млн.грн. використали за призначенням.

З 2015 представники нової влади багато говорять про здоров’я наших дітей. Нам обіцяють, що новий корпус ось-ось запрацює. Однак єдиний прогрес, який ми побачили за 2 минулі роки – це красива електронна панель, яка відраховує дні. До чого відраховує – незрозуміло.

Проаналізувавши дані системи Прозорро, ми виявили, що більшість угод на будівництво «Охматдиту» укладають в кінці року. Це означає, що виділені гроші потрібно освоїти за місяць. Та ще й в зимовий період. Що можна будувати за таких умов?

Люди, які повинні стежити за виконанням умов державних тендерів, перераховують бюджетні гроші на сумнівні фірми, щоб потім частина з них повернулася до бюджету, а частина – просто розчинилася без сліду. Важливо, щоб громадськість розуміла: в реальності новий корпус «Охматдиту» вже четвертий рік стоїть недобудованим. І поки винних чиновників не притягнуть до відповідальності, ситуація не зміниться.

Тендери проводять так, що у підрядників, фактично, немає можливості взятися за добудову довгоочікуваної дитячої лікарні всерйоз. Опікунська рада, політики і активісти, які піаряться на темі «Охматдиту», не роблять нічого, щоб змінити цю ситуацію. Боюся, що хворі українські діти ще нескоро зможуть лікується в новій сучасній лікарні.

 

Засновник ГО “Громекс” Максим Могильницький
Чим нові міністри і заступники міністра відрізняються від Богатирьової, яка наживалася на будівництві «Охматдиту» чотири роки тому? Чому нова влада не притягнула до відповідальності тих, хто крав у онкохворих дітей тоді і тих, хто краде зараз?

Чому нові елітні багатоповерхівки в Києві виганяють за півроку, а один корпус дитячої лікарні не можуть добудувати вже шість років? Де в звітах уряду хоча б слово про «Охматдит»? Чому міністерство охорони здоров’я усунулося від цієї проблеми?

Я пропоную за кожним міністром і заступником міністра, за кожним активістом і народним депутатом, які піаряться на «Охматдиті» закріпити по тяжкохворій дитині. Перевезти в будинки чиновників і народних депутатів в Пущі Водиці і Кончі Заспі дітей, які сьогодні змушені дихати пилом і цвіллю в старих напівзруйнованих корпусах.